Dealer Mazdy

Mazda MX-5 rok 1999

Mazda MX-5 z roku 1999 to auto drugiej generacji. Model napędzany jest silnikiem benzynowym 1.6 16V oraz 1.9 I 16V. Auto osiąga długość ok. 4m. Silnik umieszczony jest z przodu. Napęd obejmuje tylną oś. Twórcy japońskiej marki, jak zwykle postawili na dobre właściwości jezdne samochodu. W układzie kierowniczym zastosowano przekładnię zębatkową i jest wyjątkowo czuły, dzięki czemu prowadzenie staje się źródłem przyjemności. Przednie zawieszenie opiera się na podwójnych wahaczach, z tyłu zaś zastosowano rozwiązanie w postaci zawieszenia wielokrążkowego. Imponującym osiągnięciem konstruktorów jest uzyskanie idealnego rozkładu masy na obie osie, który wynosi 50:50.

Druga generacja Mazdy MX-5 zaczęła być masowo produkowana w roku 1998. Pomimo że wiele części wnętrza oraz nadwozia zmieniono, najbardziej charakterystyczne i widoczne na pierwszy rzut oka stała się wymiana lamp przednich na reflektory umieszczone na stałe. W starszej wersji występowały otwierane reflektory. Nowy samochód został nieco poszerzony, a także postawiono w jego przypadku na aerodynamikę – obniżono bowiem współczynnik oporu do wartości 0,36. Silnik BP-4W pozostał przy pojemności 1,8 l, ale w zamian za to otrzymał drobne usprawnienia. Podniesiono stopień sprężania, zmieniono także konstrukcję wałka rozrządu sterującego zaworami ssącymi, a kolektor dolotowy zamontowano nieco wyżej. Silnik B6ZE(RS) 1,6 l był jednak ciągle dostępny w Europie i Japonii. Podstawowy model NB 1,8 l był w stanie dobić do 100 km/h w 7,5 s, a jego prędkość maksymalna wynosiła 210 km/h.

Auta drugiej generacji zaskarbiły sobie sympatię kierowców i mają dobrą opinię. Zadbane auto jest w stanie wiernie służyć przez długie lata.