Dealer Mazdy

Mazda RX-7

Mazda RX-7, Third generation (FD), Wikipedia

Początki Mazdy RX-7 sięgają 1978 roku, kiedy to koncern zaproponował światu przełomowe rozwiązanie. Jej prezentacja wywołała spore zaskoczenie i konsternację w świecie motoryzacji, ponieważ producent aspirował do uzyskania podobnych rezultatów, z jakimi miało się do czynienia w przypadku ogromnych i mocnych aut produkowanych w Europie. Maleńkie japońskie auto trudno było porównywać z europejskimi „potworami”. Jednak z drugiej strony pod niewielką maską udało się ukryć silnik o pojemności 1,2l.

Pierwszy wypuszczony model sportowego auta oferował potencjalnym użytkownikom wiele nowoczesnych, jak na tamte czasy, rozwiązań. Konstruktorom udało się przy tym uzyskać zdumiewający współczynnik oporu powietrza (Cx=0,36). Osiągnięcie podobnego rezultatu stało się możliwe między innymi dzięki chowanym przednim reflektorom. Za pomocą równie prostych rozwiązań udało się również wpłynąć na poprawę osiągów, choć silnik pod maską pozostawał ciągle ten sam. Jeśli już mowa o nim, auto pracowało dzięki silnikowi z tłokiem obrotowym skonstruowanemu według patentu Feliksa Wankla. Na cześć wynalazcy został nazwany właśnie silnikiem Wankla. Pierwszy model RX-7 był wyposażony w motor o pojemności 1146 cm³. Początkowo RX-7 posiadała dwa rodzaje silnika: jeden o mocy 95 KM, a drugi – 105 KM. Modele produkowane od roku 1983 zostały wyposażone w nowy turbodoładowany silnik z elektronicznym systemem wtrysku paliwa. W 1985 na rynek weszła druga generacja modelu RX-7 o pojemności 2×654 cm³ z turbodoładowaniem. Trzecia generacja tego modelu produkowana była od roku 1992. Na rynku europejskim RX-7 była dostępna tylko od początku 1992 r. do początku 1996 r, kiedy to po wprowadzeniu ograniczeń emisji zanieczyszczeń, a także nowych standardów ekologicznych, sprzedaż nowych aut tego typu stała się zwyczajnie niemożliwa. W ostatnich latach produkcji model sprzedawano już tylko w Japonii. Również dlatego, że umieszczenie kierownicy po prawej stronie spowodowało spadek zainteresowania ze strony prywatnych importerów. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że nawet dziś wielu pasjonatów motoryzacji decyduje się na przystosowanie tego auta do ruchu prawostronnego. Ich zapału nie zmniejsza nawet brak części zamiennych na rynku wtórnym.

Mazda RX-7, First generation (SA22C), Wikipedia

Mazda RX-7, First generation (SA22C), Wikipedia

 

Nadwozie Mazdy RX-7 III generacji, produkowanej w latach 1992-2002 jest dwudrzwiowe. W samochodzie znajdują się tylko dwa miejsca. Maksymalna moc silnika to 239 KM przy 5000 obr/min. Auto wyposażone jest w pięciobiegową skrzynię manualną lub czterobiegową automatyczną. Auto osiąga długość 429,5cm, szerokość 175cm oraz wysokość 123cm. Masa własna pojazdu wynosi 1320kg.Prędkość maksymalna, jaką może osiągnąć RX 7 III to aż 250 km/h. Z danych testowych wynika, że zużycie paliwa wynosi 16l/100km. Opisywany model na przestrzeni lat zapracował na miano sportowego samochodu. Choć silnik Wankla pożera ogromne ilości paliwa, to jednak pozwala na osiągnięcie naprawdę dużych prędkości. Dodatkowo wyjątkowo dobrze przemyślany rozkład masy i napęd na tylną oś pozwalają zapomnieć się na torze wyścigowym. Model Mazdy, który stał się legendą, był dość powszechnie wykorzystywany przez zawodowych kierowców podczas międzynarodowych zawodów. Przez cztery lata z rzędu RX-7 usiłował wywalczyć pierwsze miejsce podczas słynnego wyścigu Le Mans. Niestety nie udało się zrealizować tego celu. Mazda triumfowała jednak podczas zawodów ITSA GTU i Daytona odbywających się w Ameryce. Później przyszedł czas na zwycięstwo na torze w Spa, w Belgii.

 

Mazda RX-7, Second generation (FC), Wikipedia

Mazda RX-7, Second generation (FC), Wikipedia

Mazda RX-7 zapracowała sobie na sławę pojazdu zupełnie wyjątkowego, a wręcz kultowego i z tego względu wyjątkowo wysokie są również jej ceny, a także koszty utrzymania. Samochód spala ogromne ilości benzyny i oleju (należy w związku z tym pamiętać o częstym kontrolowaniu jego poziomu). Niezbyt dużo aut tego typy znajduje się obecnie na rynku wtórnym. Model RX-7 zadowoli z pewnością każdego miłośnika szybkiej jazdy i mocnych wrażeń, choć z drugiej strony warto pamiętać, że w przypadku tak „zrywnego” auta naprawdę nietrudno o wypadek.

 

Mazda RX-7, Third generation (FD), Wikipedia

Mazda RX-7, Third generation (FD), Wikipedia

Lista roczników:

MAZDA RX-7 1996

MAZDA RX-7 1995

MAZDA RX-7 1994