Dealer Mazdy

Mazda RX-8 rok 2005

Mazda RX-8 z roku 2005 pracuje na silnikach benzynowych. W zasadzie, to model wyposażono w silnik spalinowy skonstruowany przez wysoko cenionego przez Mazdę Wankla. Pozwala on na osiągnięcie doprawdy imponujących rezultatów, a przy tym jest znacznie bardziej wydajny niż zwyczajne silniki benzynowe. Wadą tego silnika jest niestety pochłanianie sporej ilości paliwa. Dzieje się tak dlatego, że powierzchnia zewnętrzna cylindra jest niestety bardzo duża. Objętość skokowa w przypadku tej jednostki napędowej wynosi 2x654cm3. Zachwycać może również jego moc, która sięga aż 250 KM. Te właściwości zostały docenione, ponieważ jeszcze w 2003 roku model otrzymał nagrodę „International Engine of the Year”. Jego zalet nie potrafili docenić jednakże ekolodzy, za sprawą których zaostrzono normy dopuszczalnej emisji spalin, przez co konieczne stało się zaprzestanie produkcji w 2012 roku.

Podczas produkcji model zapracował sobie na ogromną popularność. Jego sprzedawalność okazała się rekordowa – w całym cyklu produkcyjnym sprzedano aż 192 094 egzemplarzy. Często wręcz popyt okazywał się większy niż podaż, co jest bez wątpienia zdumiewające w gospodarce wolnorynkowej. Popularność modelu przyczyniła się do tego, że bardzo często pojawia się on w filmach lub grach komputerowych (chociaż w zasadzie dziś trudno dociec, co jest przyczyną, a co skutkiem).

R-X 8, niezależnie od rocznika, łączy w sobie znakomite osiągi i wyjątkowo korzystny wygląd. Auto posiada idealne proporcje (warto dodać, że rozkład masy na obie osie również uzyskano idealny – 50:50), a ponadto gra krągłościami i załamaniami, jeśli chodzi o nadwozie, tworzy piorunujący, wspaniały efekt. RX-8 jest samochodem osobowym o nadwoziu coupe. Wygląda z całą pewnością wyjątkowo drapieżnie, jak zresztą przystało na samochód sportowy. Główną wadę auta stanowi niestety duże spalanie. Z drugiej strony, nie ma nic dziwnego w fakcie, że samochód wyposażony w sinik o wyjątkowo dużej mocy spala ogromne ilości paliwa.