Dealer Mazdy

Mazda RX-8 rok 2006

Sportowa Mazda RX-8 jest samochodem osobowym. Występuje w wersji nadwoziowej coupe. Auto wyposażono w silnik spalinowy Wankla, wyjątkowo lubiany przez konstruktorów Mazdy. Ten spalinowy motor jest z pewnością znaczni bardziej wydajny od tradycyjnych benzynowych jednostek napędowych, tym niemniej z uwagi na dużą powierzchnię zewnętrzną cylindra pochłania niestety większe ilości paliwa. Ponadto owa duża powierzchnia wiąże się dodatkowo z wyjątkowo dużą utratą ciepła. Silnik zdecydowano się zamontować z przodu, a napęd poprowadzony został na tylną oś. Pojemność skokowa tego cudownego motoru wynosi 2x654cm3, a maksymalna moc zawiera się w przedziale 192-250 KM. Co ciekawe motor zastosowany po raz pierwszy przez Mazdę w 2003 roku otrzymał prestiżową nagrodę „International Engine of the Year”.

Rocznik 2006 nie różni się jakoś specjalnie od swoich poprzedników. Od początku produkcji aż do tego czasu nie zaszły żadne spektakularne zmiany. Popyt na niego był taki sam, jak na wszystkie inne, tzn. ogromny i spektakularny. Wygląd nadwozia jest prawie tak samo atrakcyjny jak właściwości jezdne. Nic więc dziwnego, że RX-8 uznano za auto wyjątkowo medialne. Swojego czasu bywało ono częstym gościem na planach filmowych. Pojawiało się również nierzadko w grach komputerowych, których amatorzy nawet siedząc przed ekranem komputera chcieli doświadczyć doskonałych właściwości jezdnych silnego modelu.

Mazda RX-8 byłaby produkowana z pewnością do dziś, jednak produkcji musiano zaprzestać już w 2012 roku, a to ze względu na nową regulację dotyczącą norm emisji spalin. Spalinowy silnik Wankla, jak można się spodziewać, przekracza wszelkie normy, w związku z czym cykl produkcyjny trzeba było, ku powszechnemu smutkowi, zakończyć. W każdym razie model z 2006 roku może być jeszcze w całkiem niezłej kondycji, która pozwoli na wypróbowanie możliwości otoczonego legendą modelu na własnej skórze. Z pewnością mogłoby to być ciekawe, a także wyjątkowo emocjonujące doświadczenie.